Genel Habeler ve Duyurular

2020 Eylül ayında yayınlanan bir araştırma raporunda yoğun göçün yerelde yabancı düşmanlığına doğrudan bir etkisinin olmadığı belirtiliyor. Farklı araştırma kurumlarından üç araştırmacı 2015-2017 yılları arasında Avrupa'ya özellikle de Almanya'ya yönelen yoğun göçün yerelde yabancı düşmanlığına etkisini karşılaştırmalı bir çalışmayla analiz ettiler. Vardıkları önemli bulgu, yerelde bunun belirgin bir etkisinin olmadığı, buna karşılık ulusal düzeydeki bakışı etkilediği yönünde. Araştırmanın tam metninin linki: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0010414020957675
AB'yi 'hayal kırıklığı' olarak niteleyen Avrupa Araştırma Merkezi Başkanı Mauro Ferrari istifa etti. Nano tıp uzmanı İtalyan bilimci Avrupa Birliği'nin Covid-19 salgınına yönelik eylemlerini sert bir dille eleştirdi..
Kalkınma Ajansları Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı Açıklandı
2020 Kooperatifler Gününün konusu “İklim Eylemine Katkılarıyla Kooperatifler” Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında İklim Eylemi başlığını vurgulamak amacıyla belirlendi.
Mersin’de alternatif akademik çalışmalar ve kültürel etkinliklerin mekanı Kültürhane açıldı.
TÜRKİYE KOOP'un ICA’ya (Uluslararası Kooperatifler Birliği) mülteciler konusunda önerdiği özel bir komitenin kurulması yönünde karar çıktığı bildiriliyor.
Halkların Köprüsü Derneği Dünya Mülteciler Günü Nedeni ile 20 Haziran 2017 TÜRKİYE MÜLTECİ RAPORU yayınladı: "Nasıl en çok mülteci barındıran ülke haline geldik? Ne yapmalı?" sorusuna yanıt veriliyor.
The Role of Translation in the Currents of Migration as the Medium of Intercultural and International Communication Istanbul Aydın University is proudly hosting the 4th International Conference on Translation with the main title “Translating in Global Chaos”. This year’s conference is co-organized and co-hosted by Istanbul University, focusing on the role of translation and interpreting within global trends of change and transformation. The main objective of the conference is to encourage research and study of translation within the context of migration, cultural exchange and cross-border communications. April 13-14, 2017 Istanbul Aydın University School of Foreign Languages Beşyol Mah. İnönü Cad. No: 38 Küçükçekmece 34295 Istanbul
Göçmen kökenli çocukların eğitimine yönelik projeler için açılan çağrı.
6 Aralık 2016 Salı günü saat 12:30’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Marie Curie Bursiyeri Araştırmacı Eleonora Tafuro Ambrosetti "The Importance of Being Soft: Russian Soft Power Identity Narratives" konulu sunum yapacak.
2 yılda bir gerçekleşen Uluslararası Kooperatifler Toplantısı 11-13 Ekim 2016 tarihlerinde Kanada'nın Montreal kentinde düzenlendi. BM'in sürdürülebilir kalkınma hedefine de katkıda bulunmak amacıyla bu yılın ana konusu kooperatiflerin sürdürülebilir kalkınmadaki gücü ve rolüydü.
"Translation and the Many Languages of Resistance" A three-day conference to be held in Cairo, 6-8 March 2015 Funded by the Arts & Humanities Research Council, UK Organized by Mona Baker, Yasmin El Rifae, and Mada Masr
Araştırmacıların Ar-Ge desteklerinden daha etkin yararlanması amacıyla harekete geçen TÜBİTAK, proje başvuruları kabul edilmeyen araştırmacılara yönelik eğitim programı başlattı. TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), akademik destek programlarının etkisinin artırılması ve ülkemizdeki araştırmacıların bu desteklerden daha etkin yararlanması amacıyla yeni bir eğitim programı başlattı. TÜBİTAK Başkanlık binasında gerçekleştirilen eğitime araştırmacıların ilgisi büyük oldu. İlk kez düzenlenen etkinliğe, 8 Araştırma Destek Grubunun çalışma alanlarında faaliyet gösteren daha önce TÜBİTAK' a proje başvurusu yapmış ancak destek alamamış araştırmacılar ile bu kişilere proje süreçleri konusunda bilgi aktaran alanında uzman ve tecrübeli eğitimciler katıldı. Açılış konuşmasını TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. M. Necati Demir'in yaptığı etkinlikte, ARDEB programlarının tanıtımı yapıldı. Daha sonra kendi çalışma alanlarına ayrılan gruplara eğitimciler tarafından "Proje Fikrinin Oluşturulması, Projenin Kurgulanması, Proje Başvurusunun Hazırlanması, Proje Değerlendirme Kriterleri ve Panel Aşaması" konularında eğitim verildi. Etkinlik sonunda katılımcılara belge verildi. Eğitim programının devam edeceği bildirildi.
Kooperatifler sosyal ekonomiye nasıl katkı yapar? İngiltere'de önemli kooperatiflerin de dahil olduğu 24 kuruluşun biraraya gelmesiyle oluşturulan Sosyal Ekonomi İttifakı ekonominin toplumsallaşması için 6 maddede görüş ve önerilerini sıralıyor.